97 lat Straży Ochrony Kolei

18.11.2015

97 lat Straży Ochrony Kolei

Uroczysta msza w Katedrze Polowej oraz uhonorowanie najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy towarzyszyło centralnym uroczystościom święta Straży Ochrony Kolei. 18 listopada przypada 97. rocznica powołania straży, która dba o bezpieczeństwo pasażerów i zabezpiecza ponad 18 tysięcy linii kolejowych .

O bezpieczeństwo na terenach kolejowych SOK dba już 97 lat. 18 listopada formacja obchodzi swoje święto. Z tej okazji w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono uroczystą mszę w intencji funkcjonariuszy, którą celebrował ks. bp. gen. bryg. dr Józef Guzdek. Ordynariusz podziękował strażnikom za ich służbę dla bezpieczeństwa kolei. Podczas uroczystości przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Straży Ochrony Kolei.

Najbardziej zasłużeni funkcjonariusze i pracownicy zostali wyróżnieni przez Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei. W słowach skierowanych do strażników Komendant Główny dr inż. Józef Hałyk podkreślił, że SOK jest służbą profesjonalną, posiadającą społeczną aprobatę, uznanie oraz zaufanie. Podziękował także funkcjonariuszom za ich zaangażowanie w codzienną służbę, ofiarność i gotowość do wykonywania nawet najcięższych zadań.

Straż Ochrony Kolei to ponad 3 000 funkcjonariuszy służących w 18 Komendach Regionalnych i na 74 Posterunkach. W ciągu każdej doby pilnuje bezpieczeństwa na ponad  18 000 linii kolejowych i w ponad 4 500 pociągów pasażerskich. SOK wyposażona jest w nowoczesny specjalistyczny sprzęt między innymi fotopułapki, noktowizory, paralizatory i radiołączność cyfrową.

 

FOT. Krzysztof Stępkowski

RSS

Copyright 2023 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.