Jubileusz 103. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei

18.11.2021

Jubileusz 103. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei

W dniu 18 listopada 2021 r. z okazji jubileuszu 103. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona została Mszy św. w intencji formacji. W nabożeństwie uczestniczył dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei wraz z Zastępcami.

W dniu 18 listopada 2021 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Mszę św. w intencji funkcjonariuszek, funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei odprawił ks. płk SG Zbigniew Kępa, naczelny kapelan Straży Ochrony Kolei. W uroczystości uczestniczyli: dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei oraz  Zastępcy Komendanta Głównego SOK - Pani Jadwiga Kowalczyk i Pan Paweł Boczek.

Ze względu na przedłużający się czas pandemii i konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa w Mszy Świętej, nie wzięli udziału funkcjonariusze, funkcjonariuszki i pracownicy Straży Ochrony Kolei, którzy od wielu lat licznie uczestniczyli w obchodach z okazji  Święta Straży Ochrony Kolei.

Ks. płk SG Zbigniew Kępa, który w homilii dziękował funkcjonariuszom za służbę na rzecz bezpieczeństwa, podkreślał, że Straż Kolejowa, protoplastka Straży Ochrony Kolei, należy do najstarszych instytucji powołanych wkrótce po odzyskaniu niepodległości, która miała kluczowe znaczenie dla utrzymania niepodległości. „Koleją żołnierze wraz z bronią byli transportowani na fronty, kiedy walczono o granice w 1918–1919 roku. Kolej w dużej mierze przewoziła wojsko na pola bitwy, kiedy armia rosyjska w 1920 r. kierowała się na Warszawę i wydawało się, że nic jej nie powstrzyma. Koleją transportowano żołnierzy września 1939 r. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Kolejowej, Wojskowej Straży Kolejowej byli wtedy bardzo potrzebni, by zapewnić bezpieczeństwo i wspomagać żołnierzy” – przypomniał ks. Kępa. Zdaniem kapelana także dziś „bezpieczeństwo pasażerów, przewożonych towarów, ochrona szlaków kolejowych – to podstawowe zadanie współczesnej Straży Ochrony Kolei”.

Także obecna sytuacja jaka jest na granicy polsko-białoruskiej wymaga zwiększonej czujności funkcjonariuszy tej formacji. Święto Straży Ochrony Kolei obchodzone dzisiaj jest właśnie okazją, aby to wszystko sobie przypomnieć, aby docenić tą ogromną pracę i za nią podziękować. Ks. płk SG Kępa przekonywał, że w „życiu osobistym i w narodowym są sprawy, które trzeba wykonać w danym czasie, decyzje, które trzeba podjąć, niebezpieczeństwa, które należy pokonać”. – Wymaga to odwagi
i poświęcenia – czego nie brakuje ani Komendantowi Głównemu ani jego Współpracownikom – powiedział.

Po zakończeniu Mszy św. Kierownictwo Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei wspólnie z naczelnym kapelan SOK ks. płk SG Zbigniewem Kępą modlili się w Kaplicy Katyńskiej w intencji funkcjonariuszy SOK poległych w Katyniu oraz w innych miejscach stając w obronie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.

W imieniu funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei za sprawowaną Eucharystię, wygłoszone słowa homilii dziękował dr inż. Józef Hałyk, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

RSS

Copyright 2022 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.