Kolej na bezpieczne wakacje

24.06.2019

Kolej na bezpieczne wakacje

Kolejarze rozpoczęli w całej Polsce wakacyjną akcję „Bezpieczny piątek”. Dziś  na 29 przejazdach m.in. w Gdańsku, Hajnówce i Szczecinie przypominają kierowcom oraz pieszym o zasadach przekraczania torów i dodatkowych oznakowaniach #ŻółtaNaklejkaPLK. Nad bezpiecznymi podróżami czuwa Straż Ochrony Kolei. Funkcjonariusze monitorują pociągi, stacje i kolejowe szlaki.

Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych w czasie wakacji – szczególnie w pociągach i na stacjach. Sprawdzane są także częściej służbowe przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”, by zapobiec wkraczaniu na  tory szczególnie dzieci i młodzieży. W pociągach są umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą regularne działania przeciw kradzieżom. Straż Ochrony Kolei współpracuje m.in. z funkcjonariuszami policji i Straży Granicznej. W terenie jest  wykorzystywany nowoczesny sprzęt. Całodobowo pracuje 9 mobilnych centrów monitoringu. Podczas działań nocnych funkcjonariusze korzystają z noktowizorów i okularów termowizyjnych. Linie kolejowe monitorowane są z wykorzystaniem foto-pułapek.  

W roku szkolnym funkcjonariusze SOK wspólnie z pracownikami PLK prowadzili regularne prelekcje w szkołach. Omawiane były zasady bezpiecznego zachowania na obszarze kolejowym. Straż Ochrony Kolei będzie edukować najmłodszych także w czasie wakacji. Funkcjonariuszy SOK prezentujących nowoczesny sprzęt i wyszkolenie zobaczyć będzie można na festynach oraz  imprezach okolicznościowych. Pokazy będą okazją do informowania o bezpieczeństwie.

Dla bezpieczeństwa, do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK  – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

Bezpieczny piątek – by wakacyjne wyjazdy i powroty były bezpieczne

Kolejarze rozpoczęli akcję „Bezpieczny piątek” – to dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych, by podróże w autach i pociągach były bezpieczne. Pracownicy PLK wspólnie z policją i Strażą Ochrony Kolei w każdy wakacyjny piątek będą informować, edukować, rozdawać ulotki oraz przypominać o zasadach przekraczania torów. Kierowcy otrzymają informację o projekcie  #ŻółtaNaklejkaPLK. Dziś takie akcje zaplanowano na 29 skrzyżowaniach drogi i torów m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Hajnówce, Chełmie, Stalowej Woli i Poznaniu.

#ŻółtaNaklejkaPLK

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. W przypadku wypadku lub zagrożenia wypadkiem należy zadzwonić na numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu z naklejki. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. Dzięki żółtej naklejce, od czerwca 2018 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali ponad 800 zgłoszeń. 165 razy wstrzymany lub ograniczony był ruch pociągów po telefonicznym zgłoszeniu z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość wystąpienia tragedii, strat i problemów komunikacyjnych. Powyższe zgłoszenia zapobiegły wypadkom. Więcej o projekcie na www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RSS

Copyright 2021 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.