Kontrolują punkty skupu złomu w całym województwie

09.10.2014

Kontrolują punkty skupu złomu w całym województwie

W województwie lubuskim Straż Ochrony Kolei, Policja i przedstawiciele telefonii komórkowej prowadzą działania kontrolne w punktach skupu złomu. Podczas zorganizowanej akcji w dniach 07-08 października 2014 roku funkcjonariusze dokonali kontroli 48 miejsc, do których mogły trafiać elementy pochodzące z kradzieży.

Zainicjowane działania przeprowadzono we wtorek i środę. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Zielonej Górze wraz z lubuskimi policjantami i przedstawicielami telefonii komórkowej skontrolowali punkty skupu złomu na terenie województwa lubuskiego. Kontrolujący sprawdzali czy do punktów skupu złomu trafiają elementy pochodzące z kradzieży np.: kable zasilające urządzenia sterowania ruchem kolejowym, elementy sieci trakcyjnej lub urządzenia telekomunikacyjne.

Celem prowadzonych działań jest ograniczenie ilości kradzieży dokonywanych na szkodę PKP, zakładów energetycznych i operatorów telefonii. Bardzo często złodzieje kradną element infrastruktury, za który na złomie dostają kilkadziesiąt złotych. Natomiast, aby naprawić usterkę, trzeba ponieść koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Należy również zdać sobie sprawę z faktu, że kradzieże elementów infrastruktury mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, a w skrajnych przypadkach przyczynić się również do powstania katastrofy w ruchu lądowym. Poza tym niosą ze sobą również znaczne straty finansowe oraz utrudnienia w pracy eksploatacyjnej skutkujące m. in.: opóźnieniami pociągów.

Prowadzone kontrole odbyły się również po stronie niemieckiej, gdzie służby w bardzo zbliżony sposób dążą do ograniczenia ilości kradzieży oraz dewastacji elementów infrastruktury. Kolejnym celem działań jest ustalenie, czy przedmioty skradzione na terenie Polski nie trafiają przypadkiem do punktów skupu złomu znajdujących się u naszych sąsiadów z zachodniej granicy. Analiza przeprowadzonych działań posłuży do wypracowania wniosków i prowadzenia dalszej współpracy wszystkich służb w zakresie przeciwdziałania kradzieżom infrastruktury.

Straż Ochrony Kolei przypomina, że za uszkodzenie, zniszczenie, zabór lub uczynienie niezdatnym do użytku części sieci infrastruktury, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii zgodnie z art. 254 a k.k. grozi kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 8.

Widzisz zagrożenie na obszarze kolejowym zadzwoń numer alarmowy Straży Ochrony Kolei - (22) 47 40 000

RSS

Copyright 2020 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.