Nowy sprzęt dla funkcjonariuszy SOK z Iławy

23.09.2015

Nowy sprzęt dla funkcjonariuszy SOK z Iławy

Lepsze zabezpieczenie torów i sieci trakcyjnej przed złodziejami zapewni funkcjonariuszom SOK z Iławy 6 nowych fotopułapek. Sprzęt już jest wykorzystywany w codziennej służbie przy zabezpieczeniu linii kolejowych.

Komenda Regionalna SOK w Iławie wzbogaciła się o nowy sprzęt do walki ze złodziejami infrastruktury. Zakład Linii Kolejowych z Olsztyna przekazał funkcjonariuszom 6 nowych fotopułapek. Są one już wykorzystywane w codziennej służbie SOK. Rozlokowane są w miejscach najbardziej zagrożonych dewastacjami i kradzieżami infrastruktury kolejowej, między innymi monitorują na bieżąco linię pomiędzy Olsztynem a Działdowem. Sprzęt jest mobilny. Może być ustawiony na każdym odcinku dowolnej linii kolejowej, dzięki czemu wykorzystywany jest na 1400 km. torów, które leżą w obrębie iławskiej komendy.

Fotopułapki to specjalne urządzenia, które łatwo ukryć w terenie kolejowym. Reagują kiedy w obserwowanym terenie wystąpi ruch. Wtedy mms-em wysyłają informację najbliższemu patrolowi Straży Ochrony Kolei.

Nie tylko z fotopułapek korzystają na co dzień funkcjonariusze SOK. Do zapewnienia bezpieczeństwa na liniach kolejowych mają do dyspozycji także nowoczesne mobilne centra monitoringu – samochody wyposażone w szereg kamer służących do obserwacji torów. Prace SOK-istów wspomagają także psy, które bardzo dobrze sprawdzają się w terenie i są w stanie wyczuć złodzieja na odległość.

RSS

Copyright 2023 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.