SOK skutecznie walczy ze złodziejami infrastruktury

10.04.2015

SOK skutecznie walczy ze złodziejami infrastruktury

Mobilne centra monitoringu, foto-pułapki, stały nadzór nad liniami, wzmożone patrole w miejscach zagrożonych – Straż Ochrony Kolei wzmacnia działania wymierzone w złodziei infrastruktury kolejowej. W ciągu trzech miesięcy funkcjonariusze ujęli 134 osoby podejrzane o kradzieże na kolei.

Od stycznia do marca tego roku Straż Ochrony Kolei odnotowała 901 zdarzeń – to o 395 mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Funkcjonariusze ujęli 134 osoby podejrzane o kradzież elementów kolejowych. Wartość odzyskanych przedmiotów to ponad 110 000 zł.

Tylko w ostatnim tygodniu SOK ujęła 10 osób podejrzewanych o kradzież elementów metalowych i dewastacje na kolei. W dniu 28 marca na szlaku Motława Most - Wisła Most, funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku ujęli sprawcę kradzieży prawie 50 metrów kabla zasilającego urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prawdopodobnie chciał je potem sprzedać na skupie złomu.

Sześć dni wcześniej patrol namierzył dwóch mężczyzn, którzy usiłowali dokonać  kradzieży kabla teletechnicznego. Sprawcy wpadli na gorącym uczynku,  podczas  wykopywania szpadlem z ziemi wyciętego wcześniej kabla. Do chwili ujęcia zdążyli zdewastować 10 metrów kabla. W Białymstoku podczas kontroli punktów skupu złomu na terenie powiatu monieckiego funkcjonariusze SOK ujawnili w jednym z nich 1700 kg podkładek szynowych. Na podstawie prowadzonej dokumentacji sprzedażowej ustalono dane personalne osoby zbywającej. W Jaworznie Szczakowej złodziei wpadł dzięki użyciu przez SOK foto-pułapki. Urządzenie przesłało funkcjonariuszom sygnał alarmowy, kiedy 4 mężczyzn weszło na teren objęty obserwacją. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol. Dzięki sprawnie przeprowadzonym działaniom jeden z czterech sprawców został ujęty i usłyszał już zarzuty kradzieży. Także we wtorek (7 kwietnia) późnym wieczorem w miejscowości Tralewo, funkcjonariusze SOK z Posterunku w Tczewie udaremnili próbę kradzieży szyn. W trakcie interwencji funkcjonariusze zmuszeni byli użyć broni palnej służbowej. Ujęto trzech sprawców, w wieku od 28 do 29 lat, których przekazano do dyspozycji  policji.

Straż patroluje miejsca szczególnie zagrożone na liniach oraz sprawdza skupy złomu. W trzech pierwszych miesiącach tego roku sokiści sprawdzili 3671 takich miejsc.  Zatrzymała 6 skupujących i 15 zbywających nielegalnie zdobyte elementy infrastruktury kolejowej.

W ubiegłym roku SOK odnotowała na czynnych liniach prawie 12% spadek liczby kradzieży urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego (2013 r. – 3651, 2014 r. – 3224). W 2014 roku funkcjonariusze ujęli 384 sprawców kradzieży elementów infrastruktury kolejowej.

Straż Ochrony Kolei w walce ze złodziejami infrastruktury kolejowej wykorzystuje nowoczesny sprzęt. Działania w terenie wspomagają Mobilne Centra Monitoringu – specjalnie samochody wyposażone w system kamer. Dzięki nim funkcjonariusze są w stanie objąć obserwacją kilkukilometrowy odcinek torów. SOK wykorzystuje specjalny system foto-pułapek, które automatycznie powiadamiają patrol gdy w zabezpieczonym obszarze pojawi się złodziej. Służbę funkcjonariuszy wspomagają specjalnie szkolone psy. Szczególnie w trudnym terenie jest to dodatkowy atut w walce ze złodziejami.

RSS

Copyright 2023 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.