SOK skuteczniej chroni infrastrukturę kolejową

20.01.2017

SOK skuteczniej chroni infrastrukturę kolejową

Blisko 50% mniej kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, odnotowała Straż Ochrony Kolei w 2016 roku w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Skuteczne działania prewencyjne wspiera nowy sprzęt i coraz lepiej wyszkolona kadra. Od stycznia do końca listopada ujęto ponad 160 złodziei infrastruktury, z czego 1/3 wpadła dzięki kontrolom punktów skupu złomu.

W 2016  roku  funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 14 tysięcy kontroli w punktach  skupu złomu.  W prawie 40 przypadkach zakończyły się one ujawnieniem mienia kolejowego pochodzącego z kradzieży. W wyniku działań ujęto 12 skupujących oraz 47 zbywających nielegalnie zdobyte elementy infrastruktury kolejowej.

Podczas kontroli punku skupu złomu w Rybniku funkcjonariusze SOK ujawnili ponad tonę różnych elementów m.in. szyn. Mienie kolejowe pochodzące z kradzieży ujawniono także w Katowicach. Strażnicy Ochrony Kolei odzyskali wówczas 250 kg podkładek żebrowych, łubków, śrub, wkrętów oraz 380 kg. elementów słupów trakcyjnych. Wspólnie z policjantami ujęli mężczyzn, którzy usiłowali sprzedać nielegalny towar o wadze prawie 400 kg.

Sprawcy kradzieży elementów infrastruktury kolejowej  muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną, która w niektórych sytuacjach sięga nawet 8 lat pozbawienia wolności – powiedział Paweł Boczek z-ca Komendanta Głównego SOK.

Oprócz kontrolowania punktów skupu złomu i regularnych patroli skuteczność w walce ze złodziejami zapewnia nowoczesny sprzęt. W terenie działają mobilne centra monitoringu – samochody wyposażone w kamery na masztach, przenośne i termowizyjne. Od 2015 roku na wyposażeniu funkcjonariuszy znalazły się foto-pułapki – urządzenia powiadamiające ochronę, gdy w obszarze zabezpieczanym pojawi się złodziej. Stale patrole  wykorzystują specjalnie szkolone psy służbowe, które sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych m.in. na dużych stacjach. Od niedawna  lepszą efektywność SOK nocą gwarantują noktowizory.

 

 

RSS

Copyright 2020 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.