Straż Ochrony Kolei gotowa na majowy weekend

30.04.2015

Straż Ochrony Kolei gotowa na majowy weekend

Już od czwartku ponad 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei pilnować będzie bezpieczeństwa podróżnych, którzy na tegoroczną majówkę wybiorą się koleją. Na dworcach, stacjach i peronach pojawi się więcej patroli. Sokistów aktywnie wspierać będą policjanci, strażnicy miejscy, graniczni i celnicy.

W związku z długim weekendem majowym Straż Ochrony Kolei prowadzi wzmożone działania mające zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Na dworcach, peronach oraz szlakach kolejowych oprócz patroli SOK pojawią się także patrole mieszane z policjantami, żandarmami, strażnikami miejskimi i granicznymi oraz celnikami. W sumie podczas majówki służbę pełnić będzie ponad 3000 funkcjonariuszy SOK wspieranych przez ponad 1300 przedstawicieli innych służb. Dodatkowe patrole pojawią się w ponad 2500 pociągach pasażerskich oraz na ponad 3300 stacjach, dworcach i przystankach osobowych.

Funkcjonariuszy wspierać będzie ponad 100 psów służbowych oraz specjalistyczny sprzęt, m.in. 9 mobilnych centrów monitoringu oraz 21 foto pułapek rozlokowanych na newralgicznych szlakach kolejowych. W sumie w ciągu 4 dni długiego weekendu SOK wystawi ponad 6 600 patroli.

Aby podróż na długi weekend minęła spokojnie, Straż Ochrony Kolei przypomina:
- zawsze pilnuj swojego bagażu,
- jeśli zauważysz bagaż pozostawiony bez opieki natychmiast poinformuj o tym SOK,
- podróżując z dzieckiem zwróć uwagę, żeby nie było pozostawione bez opieki i nie oddalało się od ciebie,
- nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych współpodróżnych. W podanych artykułach mogą być np. środki usypiające,
- zachowaj ostrożność wsiadając i wysiadając z pociągu,
- pamiętaj, portfel, telefon, torebkę i inne cenne rzeczy trzymaj blisko siebie.


SOK apeluje o zdrowy rozsądek w podróży i nieuleganie zgubnym emocjom w sytuacjach nietypowych. Przypominamy numer alarmowy Straży Ochrony Kolei, czyli (022) 474 00 00, który przez całą dobę pozostaje do dyspozycji podróżnych. Funkcjonariusze reagują na każde wezwanie.

 

 

RSS

Copyright 2023 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.