Straż Ochrony Kolei pożegnała śp. Karolinę Kaczorowską, ostatnią Pierwszą Damę II RP

23.04.2022

Straż Ochrony Kolei pożegnała śp. Karolinę Kaczorowską, ostatnią Pierwszą Damę II RP

W dniu 22 kwietnia br. w asyście Kompanii Honorowych Wojska Polskiego oraz Straży Ochrony Kolei do Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Świątyni Opatrzności Bożej wprowadzona została urna z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej - małżonki ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie. Podczas Mszy Świętej Żałobnej w dniu 23 kwietnia w pożegnaniu ostatniej Pierwszej Damy II RP uczestniczył dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

Śp. Karolina Kaczorowska była małżonką śp. Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej, który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Ostatnia Pierwsza Dama II RP była Wielką Patriotką i jedną z głównych postaci polskiej emigracji niepodległościowej. Zmarła 21 sierpnia 2021 roku w Londynie. W dniu 22 kwietnia br. jej prochy zostały przywiezione do Polski by spocząć obok męża w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Urna z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej została przetransportowana rządowym samolotem z Londynu do Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu, gdzie odbyła się ceremonia powitania na polskiej ziemi. Następnie urna została przewieziona do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Na placu przed świątynią hołd zmarłej oddali przedstawiciele Ambasady RP w Londynie, a także władz i instytucji Państwowych, w tym Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei reprezentował Pan Adam Morawski – Naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej SOK.

O godzinie 15.30 urna z prochami wprowadzona została  do Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Świątyni Opatrzności Bożej w asyście Kompanii Honorowych Wojska Polskiego oraz Straży Ochrony Kolei. Podczas egzekwii i nieszporów pod przewodnictwem Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości o. prof. Eustachego Rakoczego oraz Mszy Św. za spokój duszy pary Prezydenckiej  przy urnie zaciągnięta została warta honorowa przez Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Hołd oddały także obecne poczty sztandarowe.

W sobotę 23 kwietnia br. odbyły się główne uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. W uroczystościach żałobnych uczestniczyli   członkowie i przyjaciele rodziny zmarłej śp. Karoliny Kaczorowskiej, jak również przedstawiciele Najwyższych Władz Państwowych na czele z Parą Prezydencką Panem Andrzejem Dudą i Panią Agatą Kornhauser–Dudą, Wicemarszałek Sejmu RP, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, Dowódcy Wojska Polskiego i Szefowie służb mundurowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Pan dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei. Podczas pożegnania Pani Prezydentowej nie zabrakło także wiernych, którzy licznie przybyli na uroczystości. 

Po zakończeniu nabożeństwa Urna z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej została złożona  w Panteonie Wielkich Polaków w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej u boku męża śp. Ryszarda Kaczorowskiego. 

RSS

Copyright 2022 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.