Straż Ochrony Kolei uczestniczyła w „Bezpiecznych wakacjach z Parą Prezydencką”

11.06.2021

Straż Ochrony Kolei uczestniczyła w „Bezpiecznych wakacjach z Parą Prezydencką”

Dnia 11.06.2021 r. z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Pierwszej Damy w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyło się wydarzenie „Bezpieczne wakacje z Parą Prezydencką”. Spotkanie z Parą Prezydencką oraz funkcjonariuszami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo było doskonałą okazją do edukacji najmłodszych obywateli RP w zakresie zachowania zasad bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, biorący udział w wydarzeniu przekazali dzieciom wiedzę jak bezpiecznie poruszać się po obszarze kolejowym, jak uniknąć zagrożeń, a także jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego w dniu 11.06. br. odbyło się wydarzenie „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. Inicjatorem spotkania Pary Prezydenckiej z najmłodszymi obywatelami Naszego Kraju był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Wydarzenie, które odbyło się już po raz kolejny przed rozpoczęciem wakacji skierowane jest przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jego głównym celem jest edukowanie, budowanie świadomości społecznej, jak również zdolności najmłodszych do właściwego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

W organizowanym już po raz kolejny wydarzeniu, wzorem lat ubiegłych, wzięli udział funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy wspólnie z funkcjonariuszami innych służb mundurowych przekazywali zaproszonym dzieciom wiedzę, która zapewni podniesienie poziomu ich świadomości na temat  bezpieczeństwa, nie tylko w czasie zbliżających się wakacji, ale także w całym roku szkolnym. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przygotowali prelekcje i pogadanki, w których w przystępny sposób przedstawiali warunki bezpiecznego przemieszczania się po obszarze kolejowym. Mundurowi przypominali jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa zarówno podczas podróży koleją, jak i zabaw w  niedalekiej odległości od obszaru kolejowego. Edukowali jak bezpiecznie poruszać się na wyznaczonych przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Przestrzegali również przed spędzaniem czasu wolnego w pobliżu torów czynnych, którymi często z ogromną prędkością przemieszczają się pociągi. Najmłodsi mogli pochwalić się zdobytą wiedzą w przygotowanych przez funkcjonariuszy SOK quizach, a w nagrodę otrzymywali drobne upominki z nadrukiem telefonu alarmowego do Straży Ochrony Kolei.  

Podczas imprezy najmłodsi nie tylko zdobywali wiedzę. Mogli także obejrzeć sprzęt, który funkcjonariusze SOK wykorzystują w swojej codziennej służbie. Chętni, których nie brakowało, mogli przymierzyć hełmy i inne elementy oporządzenia taktycznego, jak również stać się na chwilę operatorem Mobilnego Centrum Monitoringu.

Niemałe zainteresowanie dzieci wzbudził  „ARO”- pies służbowy Straży Ochrony Kolei, który wraz ze swoim przewodnikiem  uczestniczył w spotkaniu prezentując swoje posłuszeństwo i elementy tresury.   

„Wakacje z Parą Prezydencką” to nie jedyna akcja edukacyjna, w której aktywnie uczestniczą funkcjonariusze Straż Ochrony Kolei. Każdego roku przeprowadzają blisko 1 000 prelekcji w placówkach oświatowych spotykając się z około 50 000 dzieci i młodzieży, którym przekazują wiedzę o zasadach bezpieczeństwa na obszarze kolejowym. Pandemia Koronawirusa ograniczyła możliwości w powyższym zakresie, jednak funkcjonariusze SOK  w dalszym ciągu będą kontynuować te działania w celu edukacji dzieci i młodzieży na rzecz bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.

RSS

Copyright 2022 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.