Więcej patroli SOK na święta

21.12.2017

Więcej patroli SOK na święta

W okresie świątecznym Straż Ochrony Kolei podwoi liczbę patroli w pociągach, na dworcach, stacjach i przystankach. Akcja „Razem Bezpieczniej” potrwa od 22 grudnia do końca roku.

W czasie świąt każdego dnia bezpieczeństwa będzie pilnowało ponad 600 funkcjonariuszy SOK (także nieumundurowanych), wspieranych przez około 50 policjantów, strażników miejskich, żandarmów i strażników granicznych. Dodatkowe patrole pojawią się w ponad 1000 pociągach pasażerskich oraz na stacjach, dworcach i przystankach osobowych.

Pracę funkcjonariuszy SOK wspierają mobilne centra monitoringu, przenośne noktowizory i fotopułapki, a także specjalnie szkolone psy służbowe. Wszyscy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei są przeszkoleni z taktyk i technik interwencyjnych oraz udzielania pierwszej pomocy.

Funkcjonariusze przypominają, że bezpieczeństwo podróżnych zależy również od nich samych, dlatego powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z pociągów.

Niebezpieczne jest również przyjmowanie poczęstunku, szczególnie alkoholu od nieznajomych. Gotówkę dobrze jest schować w kilku miejscach. Nie należy też ostentacyjnie obnosić się z drogim sprzętem, a portfel dobrze jest schować w głębszą kieszeń. Zachowanie wspomnianych zasad sprawia, że nie staniemy się łatwym łupem dla kieszonkowców.

Podczas świątecznych podróży należy również pamiętać o pilnowaniu swoich bagaży. Każdy bagaż bez opieki stanowi potencjalnie zagrożenie, a jego właścicielowi grozi mandat. O ile uda się go ustalić. Działania pirotechniczne mogą natomiast spowodować poważne utrudnienia, z opóźnieniami w przyjazdach i odjazdach pociągów włącznie.

Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

RSS

Copyright 2020 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.