Złodzieje nie mają szans – SOK dba o bezpieczeństwo podróżnych

17.07.2015

Złodzieje nie mają szans – SOK dba o bezpieczeństwo podróżnych

Patrole na dworcach, na peronach i w pociągach, specjalne grupy cywilnych wywiadowców, monitoring, współpraca z innymi służbami – funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dbają o bezpieczeństwo podróżujących. Tylko w ostatnim czasie ujęli 7 złodziei.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dbają o bezpieczeństwo podróżnych. W wakacje, kiedy rośnie natężenie ruchu pasażerskiego na dworcach, peronach i w pociągach pojawia się więcej patroli. Funkcjonariuszy mundurowych wspomagają koledzy ubrani po cywilnemu. Niewyróżniający się z tłumu wywiadowcy to skuteczne rozwiązanie w walce ze złodziejami, który myślą że są niezauważeni w tłumie. Dzięki nim pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie i bez kłopotów dojechać do celu.  

Ostatnio funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w Warszawie ujęli sprawcę kradzieży aparatu fotograficznego i telefonu komórkowego. Sprawca wyjął je z plecaka poszkodowanego na dworcu kiedy ten drugi na chwilę nie zachował ostrożności.
W ustaleniu rysopisu kieszonkowca  pomógł monitoring. Funkcjonariusze namierzyli i ujęli złodzieja.

Wcześniej w stacji Ostrów Wielkopolski kierownik pociągu relacji Świnoujście – Kraków poprosił patrol SOK o interwencję. Pociągiem podróżował mężczyzna, który zabrał innemu telefon leżący na stoliku, po czym ukrył się w toalecie. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol, który ujął złodzieja, a telefon oddał poszkodowanemu.

Innym razem katowiccy SOK-iści zostali wezwani do kradzieży walizki. Po namierzeniu sprawcy i krótkim pościgu ujęli sprawcę Poszkodowany oszacował wartość jej zawartości na 5 000 zł.

Jak ustalili SOK-iści z Poznania w pociągu relacji Warszawa - Szczecin podróżował sprawca kradzieży laptopa. Dzięki szybkiej akcji złodziej wpadł w ręce funkcjonariuszy, kiedy znajdował się w jednym z przedziałów. Skradziony komputer wrócił do prawowitego właściciela.

Dzięki funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei przez sześć miesięcy w całej Polsce spadła liczba kradzieży na szkodę podróżnych przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Od początku roku SOK ujęła 20 sprawców kradzieży dokonanych na szkodę podróżnych.

Będąc w podróży pamiętajmy:


- nie zostawiaj bagażu bez opieki,


-jeśli zauważysz bagaż pozostawiony bez opieki natychmiast poinformuj o tym SOK,


- podróżując z dzieckiem zwróć uwagę, żeby nie było pozostawione bez opieki i nie oddalało się od ciebie,


- nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych współpodróżnych. W podanych artykułach mogą być np. środki usypiające,


- zachowaj ostrożność wsiadając i wysiadając z pociągu,


- pamiętaj, portfel, telefon, torebkę i inne cenne rzeczy trzymaj blisko siebie.

RSS

Copyright 2023 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.