Dzięki fotopułapce zatrzymano złodzieja trakcji kolejowej

17.08.2020

Dzięki fotopułapce zatrzymano złodzieja trakcji kolejowej

W dniu 15 sierpnia 2020 r.(sobota) o godz. 5:20 na szlaku Jaworze Jasienica – Podgórze, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i Policji ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży 100 metrów bieżących elementów sieci trakcyjnej. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych dzięki zastosowaniu fotopułapki.

 

W nocy 15 sierpnia 2020 roku doszło do kradzieży sieci trakcyjnej na linii kolejowej Jaworze Jasienica – Podgórze. Sprawców zarejestrowała fotopułapka, dzięki czemu natychmiast na miejsce zdarzenia zadysponowano patrole funkcjonariuszy SOK z Czechowic-Dziedzic i Policji z Jasienicy.

Po chwili mundurowi byli już na miejscu. W trakcie przeprowadzonych czynności funkcjonariusze ujęli na gorącym uczynku jednego z dwóch sprawców kradzieży. Jako dowody rzeczowe zabezpieczono łącznie 100 metrów bieżących pociętej sieci trakcyjnej, samochód osobowy marki Opel Astra, drabinę aluminiową oraz nożyce do cięcia drutu. Funkcjonariusze SOK zabezpieczyli miejsce kradzieży na czas wykonania czynności przez techników kryminalistyki z Komisariatu Policji w Jasienicy.

Ujęty mężczyzna to 40-latek, mieszkaniec Katowic. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komisariat Policji w Jasienicy. 

Sprawcy kradzieży elementów infrastruktury kolejowej zgodnie art.  254a  Kodeksu Karnego może grozić aż do 8 lat pozbawienia wolności:

„Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

 

 

RSS

Copyright 2022 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.