Grafficiarz ujęty przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei

20.04.2021

Grafficiarz ujęty przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei

W dniu 17.04.2021 r. podczas nocnego patrolu dworca osobowego stacji Kostrzyn nad Odrą, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujęli na gorącym uczynku sprawcę dewastacji pociągu, malującego graffiti na wagonie. Do chwili ujęcia sprawca zdążył pomalować około 6 m² jednostki elektrycznej - dwa okna i drzwi.

W sobotę 17 kwietnia br. funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Zielonej Górze, podczas patrolu torów odstawczych zauważyli zamaskowanego mężczyznę malującego farbą w sprayu graffiti na składzie pociągu przewoźnika POLREGIO. Na widok patrolu mężczyzna rzucił się do ucieczki pozostawiając torbę z puszkami farby w miejscu dewastacji.

Mundurowi natychmiast ruszyli za uciekinierem. Po krótkim pościgu ujęli sprawcę i powiadomili Policję. Mężczyzna do chwili ujęcia zdążył zamalować dwa okna i drzwi wagonu o łącznej powierzchni 6 m². Ujęty 31 latek został przekazany wraz z zabezpieczonymi dowodami rzeczowymi funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Kostrzynie nad Odrą celem prowadzenia dalszych czynności.

Dewastacje pociągów metodą graffiti to nie tylko problem na polskiej kolei. Są one codziennością w wielu państwach Europy. Grupy ich dokonujące liczą nawet kilkanaście osób. Potrafią w kilka minut nanieść graffiti na kilkadziesiąt metrów powierzchni. Usuwanie graffiti ze składów pociągów generuje ogromne koszty dla kolejowych spółek oraz powoduje dyskomfort podróżnych. Często grafficiarze odwiedzają gościnnie swoich kolegów w innych państwach. W Polsce poza rodzimymi grafficiarzami za tego rodzaju czyny byli już ujmowani przez Straż Ochrony Kolei obywatele Czech, Francji i innych państw.

Jedynym skutecznym sposobem na walkę z tym uciążliwym i kosztownym procederem jest zintegrowane działanie społeczeństwa. Stąd też niezmiernie istotnym jest przekazanie  niezwłocznej informacji w każdym przypadku, gdy zauważamy działania niezgodne z prawem. W Straży Ochrony Kolei  funkcjonuje specjalny numer 22 47 00 00, pod którym całodobowo można dokonać zgłoszenia o zauważonym zdarzeniu.

RSS

Copyright 2021 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.