Nieletni, którzy układali przeszkody na torach ujęci przez Straż Ochrony Kolei

29.04.2021

Nieletni, którzy układali przeszkody na torach ujęci przez Straż Ochrony Kolei

W dniu 27.04.2021 r. dwaj nieletni chłopcy (14 i 11 lat) wyrwali plastikowe słupki drogowe i układali  je na torach na szlaku kolejowym Jedlicze – Krosno. Niebezpieczną zabawę przerwali funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ujmując ich na gorącym uczynku. W trakcie dalszych czynności nastolatkowie przyznali się do dwóch podobnych czynów popełnionych w dniach 22 i 23 kwietnia.

We wtorek 27 kwietnia br. w związku z zaistniałymi wcześniej przypadkami układania przeszkód na torach, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Jaśle prowadzili działania prewencyjne na szlaku kolejowym Jedlicze – Krosno. Po otrzymaniu sygnału z zamontowanej wcześniej fotopułapki niezwłocznie udali się w rejon przejazdu kolejowo-drogowego w miejscowości Jedlicze. Na miejscu dostrzegli 2 nastolatków, którzy układali na torach wyrwane na przejeździe słupki drogowe służące do oznakowania przejazdu.

Na widok mundurowych sprawcy zaczęli uciekać pozostawiając motocykl, którym wcześniej się poruszali. Po krótkim pościgu zostali ujęci przez funkcjonariuszy SOK. W trakcie dalszych czynności ustalono, że ujęci: 11-latek i 14 latek przyznali się do dwóch wcześniejszych czynów polegających na ułożeniu przeszkód na torach kolejowych w dniach 22 i 23 kwietnia 2021 r. Dodatkowo nie posiadali uprawnień do kierowania pojazdem, którym się wcześniej poruszali.

Po ustaleniu danych osobowych oraz przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy Policji nieletni zostali przekazani pod opiekę rodziców wezwanych na miejsce zdarzenia. Dalsze czynności w sprawie prowadzone są przez  funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

W ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do zdarzeń, gdy pozostawione bez nadzoru dzieci i młodzież  zabawiają się na torach, między innymi układając różne  niebezpieczne przedmioty na torach.
Często nie zdają sobie sprawy, że ich niebezpieczne zabawy zagrażają nie tylko bezpieczeństwu w ruchu pociągów i pasażerom, ale również im samym, gdyż nie zawsze w porę dostrzegą pociąg nadjeżdżający z dużą prędkością. A przy spotkaniu człowieka z pociągiem ten pierwszy nie ma żadnych szans. 

RSS

Copyright 2022 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.