O krok od tragedii - węgiel przysypał sprawcę usypu

13.03.2018

O krok od tragedii - węgiel przysypał sprawcę usypu

W sobotę w stacji Siemianowice Śląskie poprzez ingerencję w układ hamulcowy został zatrzymany pociąg relacji Katowice Muchowiec Staszic - Węgliniec, który prowadził 23 wagony z węglem. Sprawcy zatrzymania pociągu dokonali usypu około 23 ton węgla z trzech wagonów. Usypujący się węgiel przysypał jednego ze sprawców. Na gorącym uczynku zostało ujętych dwóch mężczyzn.

W dniu 10.03.2018r. dyżurny zmiany z Posterunku SOK w Bytomiu otrzymał informację, że w stacji Siemianowice Śląskie nieznani sprawcy, poprzez ingerencję w układ hamulcowy, zahamowali jadący pociąg relacji Katowice Muchowiec Staszic - Węgliniec, który prowadził 23 wagony z węglem. Na miejsce skierowano zmotoryzowany patrol funkcjonariuszy z Posterunku SOK w Bytomiu oraz funkcjonariuszy Grupy Operacyjno-Interwencyjnej SOK z Komendy Regionalnej w Katowicach. Po przybyciu w rejon zdarzenia funkcjonariusze SOK dokonali sprawdzenia składu pociągu, stwierdzając otwarte drzwi i usyp węgla w ilości około 23 ton z trzech wagonów.  

W wyniku podjętej interwencji ujęto dwóch sprawców usypu Jak się okazało, jeden z nich w chwili ujęcia próbował  uwolnić kolegę  przysypanego węglem. Funkcjonariusze SOK przystąpili do udzielenia pomocy przy wydobywaniu poszkodowanego oraz niezwłocznie wezwali straż pożarną, pogotowie ratunkowe oraz policję. Po około 30 minutach od wypadku strażacy odkopali spod zwałów węgla mężczyznę, któremu załoga pogotowia ratunkowego udzieliła pierwszej pomocy medycznej.

Dzięki szybkiej reakcji interweniujących funkcjonariuszy SOK, strażaków i służby medycznej udało się wydostać poszkodowanego sprawcę, który doznał drobnych obrażeń ciała  nie zagrażających życiu mężczyzny.

Należy pamiętać, że kolejne tego tupu zdarzenia dla sprawców usypów i kradzieży węgla mogą skończyć się tragicznie.

RSS

Copyright 2018 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.