Ranił funkcjonariusza SOK - padły strzały

20.08.2020

Ranił funkcjonariusza SOK - padły strzały

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Głogowa prowadząc rutynowe działania na obszarze kolejowym w rejonie stacji Głogów podjęli interwencję wobec trzech sprawców malowania graffiti na jednostce elektrycznej. W trakcie prowadzonych czynności jeden z mężczyzn dokonał czynnej napaści na funkcjonariusza SOK raniąc go w głowę. Napastnik został obezwładniony i ujęty przez funkcjonariuszy SOK przy wykorzystaniu broni palnej służbowej (tj. oddaniu strzałów ostrzegawczych).

 

Dzisiejszej nocy (19/20.08.2020 r.) w stacji osobowej Głogów fotopułapka zarejestrowała osoby postronne poruszające się w miejscu niedozwolonym przy jednostce elektrycznej. Po chwili na miejsce przybył patrol Straży Ochrony Kolei, który zastał trzech mężczyzn malujących graffiti na jednostce pociągu. Natychmiast podjęło czynności służbowe wobec sprawców dewastacji. W trakcie prowadzonej  interwencji jeden z mężczyzn w sposób brutalny zaatakował funkcjonariuszy uderzając jednego z nich w głowę pustą skrzynką po napojach.

W obliczu zagrożenia, odpierając bezpośredni zamach na zdrowie i życie jeden z funkcjonariuszy SOK wykorzystał broń służbową palną oddając dwa strzały ostrzegawcze w bezpiecznym kierunku. Napastnik został natychmiast obezwładniony i ujęty. Pozostali sprawcy zdołali zbiec. W wyniku czynnej napaści funkcjonariusz SOK doznał urazu głowy. Przybyłe na miejsce Pogotowie Ratunkowe przewiozło poszkodowanego funkcjonariusza do Szpitala na obserwację.

Przybyli na miejsce zdarzenia Prokurator wraz z grupą dochodzeniową Policji zabezpieczyli ślady i dowody rzeczowe w postaci: telefonu komórkowego i 15 puszek z farbą w sprayu.                            

Ujęty sprawca malowania graffiti oraz czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego przekazany został do Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie. Jak ustalono sprawcą okazał się 32-letni mieszkaniec Wrocławia, który był już wielokrotnie karany za podobne przestępstwa.

Funkcjonariusze SOK podczas wykonywania swoich czynności służbowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, dlatego zgodnie z art. 223 Kodeksu Karnego, za czynną napaść na funkcjonariusza publicznego mieszkańcowi Wrocławia grozić może nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

 

RSS

Copyright 2022 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.