STOP kradzieżom węgla na Śląsku

26.10.2018

STOP kradzieżom węgla na Śląsku

Na Śląsku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wciąż walczą ze złodziejami węgla z pociągów towarowych. Tylko w tym miesiącu w rękach SOK znalazło się już 25 sprawców kradzieży.

W tym tygodniu patrol SOK z Posterunku w Gliwicach ujął 3 mężczyzn dokonujących kradzieży 600 kg węgla. Sprawcy zostali przekazani do dyspozycji IV Komisariatu Policji w Rudzie śląskiej. Podobne interwencje to chleb powszedni śląskich funkcjonariuszy SOK.

Złodzieje węgla działają w sposób zorganizowany. Proceder rozpoczyna się od dokonania tzw. usypu. Członkowie grupy przestępczej zatrzymują skład towarowy poprzez ingerencję w układ hamulcowy a następnie otwierają wagony z węglem wysypując go na torowisko. Powoduje to nierzadko opóźnienia w ruchu pociągów. Działanie takie stwarza również poważne zagrożenie katastrofy w ruchu lądowym. Znane są przypadki wykolejenia wagonów spowodowane przez sprawców usypów.

Po jakimś czasie w miejscu usypu pojawiają się  „zbieracze” którzy ładują węgiel do worków a następnie do samochodów, przy użyciu których dokonują kradzieży.

Od początku października br. na ternie województwa śląskiego w ręce funkcjonariuszy SOK wpadło już 25 sprawców kradzieży węgla z wagonów towarowych.

RSS

Copyright 2019 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.