Termowizor pomógł w ujęciu złodzieja infrastruktury kolejowej

11.02.2020

Termowizor pomógł w ujęciu złodzieja infrastruktury kolejowej

Dziś w nocy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Stargardzie podczas obserwacji z wykorzystaniem sprzętu termowizyjnego, ujęli mężczyznę na gorącym uczynku kradzieży 60 metrów kabli zasilających urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

W nocy z 10 na 11 lutego br. funkcjonariusze SOK z Posterunku w Stargardzie prowadzili w rejonie stacji Choszczno obserwację szlaku kolejowego z wykorzystaniem sprzętu termowizyjnego. Uwagę funkcjonariuszy zwrócił podejrzany mężczyzna kręcący się w pobliżu torów. Dzięki wykorzystaniu optyki termowizyjnej funkcjonariusze SOK obserwowali go z odległości ponad 500 metrów.

Jak się okazało, mężczyzna  pojawił się na torach w środku nocy by kraść elementy infrastruktury. Zdążył już wyciąć dwa przewody zasilające urządzenia sterowania ruchem kolejowym, gdy został zaskoczony przez patrol SOK. Funkcjonariusze ujęli sprawcę na gorącym uczynku.

Ujęty, 52-letni mieszkaniec Choszczna został przekazany do dyspozycji funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie do dalszych czynności. Jako dowody rzeczowe funkcjonariusze zabezpieczyli dwa skradzione przewody o łącznej długości 60 metrów oraz piłkę do metalu, która posługiwał się sprawca.

Do momentu usunięcia awarii wprowadzono ograniczenie prędkości pociągów do 20 km/h. Konieczne było też uruchomienie awaryjnej komunikacji między nastawniczymi.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków technicznych i błyskawicznej reakcji funkcjonariuszy SOK nie doszło do poważniejszych utrudnień.

Za zamach na urządzenia infrastruktury sprawcy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

RSS

Copyright 2020 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.