Ośrodek Szkolenia Zawodowego

Ośrodek Szkolenia Zawodowego SOK oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu jest jedynym ośrodkiem tego typu na terenie kraju. Dla potrzeb formacji ośrodek posiada filię w Przemyślu.

Za datę powstania ośrodka przyjmuje się maj 1945 roku. Wówczas dl potrzeb ówczesnej Służby Ochrony Kolei w Poznaniu zorganizowano „Szkołę Psów Policyjno – Śledczych”. Miesiąc później, w czerwcu szkołę przeniesiono z Poznania do Zbąszynia. Siedzibą ośrodka stały się obiekty po byłej fabryce mąki ziemniaczanej, zbudowane w 1889 roku przez właściciela majątku ziemskiego Ericha Tiedemanna. W roku 1919 podczas Powstania Wielkopolskiego obiekt znacznie ucierpiał, jednak został odbudowany.

Od 1940 do maja 1945 roku w obiekcie ośrodka mieścił się niemiecki oddział Straży Kolejowej (Bahnschutze), który zajmował się m.in. szkoleniem i hodowlą psów. Pod koniec lat 40 –stych szkoła psów policyjno – śledczych w Zbąszyniu rozszerzyła zakres swojej działalności uruchamiając szkolenia funkcjonariuszy na stanowiska strażnik SOK, przodownik SOK i adiunkt SOK. Szkołą zmieniała również nazwę na Ośrodek Hodowli i Tresury Psów Służbowych.

W całym okresie istnienia ośrodek może się pochwalić wieloma wyhodowanymi i wyszkolonymi psami, które pełniąc służbę w Straży Ochrony Kolei przyczyniły się do wykrycia wielu przestępstw na obszarach kolejowych. Obecnie Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych może jednorazowo szkolić w komfortowych warunkach 25 kursantów, którzy mają do dyspozycji salę wykładowo–sportową, boisko do gry w piłkę nożną i plażową. 

W ośrodku znajdują się sale noclegowe dla kursantów i wykładowców, stołówka oraz sala telewizyjna. Dla czworonogów przygotowano 62 kojce oraz tor przeszkód służący do ćwiczeń.

Kierownictwo ośrodka

KOMENDANT OŚRODKA

mgr Krzysztof Piskorski

Dane kontaktowe:

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu

ul. Rejtana 8
64-360 Zbąszyń
tel. 68 419 12 12, 68 419 15 76
fax: 68 419 15 76
e-mail: iost.sekretariat@plk-sa.pl


filia w Przemyślu

37-700 Przemyśl
ul. Plac Legionów 1
tel. 16 73 52 323
fax: 16 73 52 303

e-mail: iok.sekretariat.przemysl@plk-sa.pl


Galeria ośrodka w Zbąszyniu

RSS

Copyright 2019 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.