Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei znaleźli imitację ładunku wybuchowego na moście kolejowym w Tczewie

10.11.2023

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei znaleźli imitację ładunku wybuchowego na moście kolejowym w Tczewie

W związku z obowiązującym na terytorium całej Rzeczypospolitej Polskiej stopniem alarmowym BRAVO, Straż Ochrony Kolei prowadzi systematycznie działania kontrolne obiektów infrastruktury kolejowej pod kątem ewentualnych zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Podczas kontroli mostu kolejowego w Tczewie nad Wisłą funkcjonariusze SOK odnaleźli tajemniczy pakunek, przypominający ładunek wybuchowy. Ze wstępnych ustaleń gdańskiej Grupy Operacyjno-Interwencyjnej wynika, że wcześniej na moście nielegalnie przebywały osoby nieuprawnione. Na szczęście zneutralizowany przedmiot okazał się jedynie imitacją ładunku wybuchowego. Sprawą zajęła się już Policja, ABW oraz SKW. 

Do zdarzenia doszło wczoraj przed południem. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Gdańska i Tczewa podczas kontroli mostu kolejowego nad rzeką Wisłą w Tczewie odnaleźli tajemniczy pakunek. Przedmiot ten przyczepiony był do mostowego filara. Podejrzana paczka oklejona była taśmą, przy której widoczne były przewody elektryczne.

Z powodu alarmu bombowego został wstrzymany ruch pociągów na odcinku Tczew – Szymankowo na trasie łączącej Warszawę z Trójmiastem. Wyłączono również napięcie w sieci trakcyjnej nad torami. Do akcji wezwano Policję, Państwową Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Zabezpieczeniem groźnego znaleziska zajęli się funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i Policji.

Na miejsce skierowana została też grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji z Gdańska, która zabezpieczyła pakunek, a następnie go zneutralizowała. Jak się okazało, pozostawiona na moście kolejowym paczka była specjalnie skonstruowaną atrapą ładunku wybuchowego.

Po zakończonej akcji wznowiono ruch kolejowy. Funkcjonariusze Policji i ABW oraz żołnierze SKW prowadzą teraz czynności wyjaśniające, w jaki sposób imitacja ładunku znalazła się na mostowym filarze. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei w Gdańsku wynika, że wcześniej na moście przebywały osoby nieuprawnione. Służby będą analizować m.in. materiały z mostowych kamer. Sprawca lub sprawcy mogą teraz ponieść surowe konsekwencje. W związku ze wszczęciem procedur, opóźnienia pociągów pasażerskich i towarowych sięgnęły ponad 3 godzin.

 

Tekst: insp. Piotr Żłobicki

RSS

Copyright 2023 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.