Ośrodek Szkolenia Zawodowego

OŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO STRAŻY OCHRONY KOLEI ORAZ HODOWLI I TRESURY PSÓW SŁUŻBOWYCH W ZBĄSZYNIU

 

 

 

Ośrodek Szkolenia Straży Ochrony Kolei został utworzony wiosną 1945 roku. Początkowo zlokalizowany był w Poznaniu, gdzie dla potrzeb ówczesnej formacji zorganizowana została szkoła dla psów. Już po kilku miesiącach placówkę przeniesiono do Zbąszynia, w którym mieści się do dnia dzisiejszego. Siedzibą ośrodka szkolenia stały się obiekty po byłej fabryce mąki ziemniaczanej, zbudowane w 1889 roku przez właściciela majątku ziemskiego Ericha Tiedemanna.

Pod koniec lat 40. dotychczasowa szkoła dla psów rozszerzyła zakres swojej działalności uruchamiając szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei na stanowiska: strażnik SOK, przodownik SOK i adiunkt SOK. Zmieniła również swoją nazwę na Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu. 

W swoim okresie istnienia, ośrodek szkolenia zajmował się nie tylko wyszkoleniem funkcjonariuszy ale również hodowlą i szkoleniem psów. Pochwalić może się wieloma osiągnięciami w tym zakresie. Wyhodowane oraz wyszkolone psy, pełniąc trudną służbę w Straży Ochrony Kolei, przyczyniły się do wykrycia wielu przestępstw na obszarach kolejowych. 

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój placówki. Ośrodek przeszedł głęboką ewolucję: zmieniła się struktura organizacyjna oraz wykształcił się jego zasadniczy profil szkoleniowy. Proces przeobrażeń jest wyrazem dostosowania działalności szkoleniowej ośrodka do zmieniających się potrzeb i preferencji współczesnej Straży Ochrony Kolei. 

Baza dydaktyczna jest systematycznie rozbudowywana, wzbogacana i unowocześniana. Składają się na nią sale wykładowe, sala komputerowa, gimnastyczna, siłownia plenerowa, boiska oraz elementy infrastruktury kolejowej wykorzystywane do prowadzenia zajęć praktycznych. 

W ostatnim czasie dla potrzeb kursantów na terenie ośrodka powstała modułowa strzelnica taktyczna. To jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju przeznaczonych do prowadzenia treningu strzeleckiego z broni palnej. Strzelnica wyposażona jest w nowoczesne rozwiązania takie jak granulowany kulochwyt, tarczociągi z zaawansowanym systemem sterowania,  system oświetlenia i nagłośnienia taktycznego, monitoring czy system klimatyzacji i filtracji powietrza. 

Placówka dodatkowo posiada specjalną infrastrukturę dla psów służbowych umożliwiającą na prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń dla kilkunastu czworonogów jednocześnie. 

Ośrodek wyposażony jest w bazę noclegową, jak również własną stołówkę.

FILIA OŚRODKA SZKOLENIA ZAWODOWEGO STRAŻY OCHRONY KOLEI ORAZ HODOWLI I TRESURY PSÓW SŁUŻBOWYCH W PRZEMYŚLU

 

 

Na podstawie „Decyzji Nr 31 Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei z dnia 13 listopada 2006 w sprawie powołania zamiejscowych grup szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu” powołana została zamiejscowa grupa szkoleniowa w Przemyślu zwana filią ośrodka.

Filia ośrodka szkolenia zlokalizowana została w budynku dworca kolejowego w Przemyślu, mieszczącego się przy ul. Plac Legionów 1. Historyczny obiekt należy do najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budynków dworcowych w Polsce. Gruntownie wyremontowany w roku 2012 dworzec wyróżnia neobarokowa forma architektoniczna oraz bogata dekoracja wnętrz. Ponadto w budynku mieści się również Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Przemyślu.

Od momentu powstania do chwili obecnej filia przeszła głęboką przemianę poprzez liczne modernizacje pomieszczeń w celu zagwarantowania kursantom jak najlepszych warunków szkoleniowych. W murach placówki edukacyjnej może jednorazowo szkolić się 27 osobowa grupa kursantów gwarantując przy tym uczestnikom szkoleń zakwaterowanie w komfortowych warunkach.

Placówka posiada nowoczesną salę wykładową, sportową oraz komputerową. Kursanci mogą korzystać z wielu materiałów dydaktycznych poprawiających proces szkolenia, takich jak: multimedialny trenażer strzelecki, interaktywny monitor, fantomy do ćwiczeń z udzielania pierwszej pomocy czy defibrylator szkoleniowy. Będący na stanie filii liczny sprzęt, pozwala na  prowadzenie szkoleń i kursów na najwyższym poziomie.

Każdego roku w placówkach dydaktycznych Straży Ochrony Kolei szkoli się kilkuset funkcjonariuszy, z czego blisko 200. to absolwenci kursów podstawowych na funkcjonariusza SOK. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych wykładowców wewnętrznych, podmioty zewnętrzne, jak również kadrę wykładową pozyskiwaną w ramach współpracy z zaprzyjaźnionymi służbami mundurowymi. Kierownictwo dokłada największych starań aby uczestnicy szkoleń nabyli maksymalną wiedzę i umiejętności do wykonywania ustawowych zadań.

Kierownictwo ośrodka

KOMENDANT OŚRODKA

mgr Krzysztof Piskorski

Dane kontaktowe:

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu

ul. Rejtana 8
64-360 Zbąszyń
tel. 68 419 12 12, 68 419 15 76
fax: 68 419 15 76
e-mail: iost.sekretariat@plk-sa.pl


filia w Przemyślu

37-700 Przemyśl
ul. Plac Legionów 1
tel. 16 73 52 323
fax: 16 73 52 303

e-mail: iok.sekretariat.przemysl@plk-sa.pl


RSS

Copyright 2023 © PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.